Форум про оподаткування, бухгалтерський облік та звітність в Україні

Форум для бухгалтерів, приватних підприємців та юристів

Додаток ОК до декларації з податку на прибуток. Особливості заповнення


Доходи, витрати, амортизація, декларація, ставки податку...

Додаток ОК до декларації з податку на прибуток. Особливості заповнення

Сообщение byhgalter » 09 апр 2012, 19:24

Згідно пункту 152.3 Податкового кодексу платники податку на прибуток, у разі здійснення взаємовідносин з платниками єдиного податку (як фізичними так і юридичними особами), зобов’язані заповнювати та подавати до податкової служби додаток ОК до декларації з податку на прибуток. У додатку ОК відображаються як витрати понесені у разі придбання товарів чи послуг у єдинників, так і доходи, отримані від реалізації товарів чи послуг єдиноподатникам.

Форму додатку затверджено Наказом Міністерства фінансів від 21.12.2011 №1684 «Про внесення змін до деяких наказів Міністерства фінансів України». Інформація у додатку відображається в розрізі кожного платника єдиного податку юридичної або фізичної особи, тобто для одного СГД передбачений один рядок.

Чи треба подавати додаток ОК, у разі невключення операцій з платниками єдиного податку до складу валових витрат?

Багато великих підприємств, які співпрацюють з платниками єдиного податку, не включають до складу валових витрат вартість товарів чи послуг, придбаних у них. Як то кажуть «від гріха подалі», щоб не мати потенціальних проблем з податковою службою. Чи треба в такому випадку заповнювати та подавати додаток ОК?

Вимога вказувати операції з єдинниками міститься у статті 152 «Порядок обчислення податку». У Розділі ІІІ Податкового кодексу йде мова саме про податкові витрати, а не витрати у бухгалтерському обліку. Тому логічно припустити, що вказувати у додатку ОК необхідно лише ті доходи та витрати, які беруть участь у розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток. Наприклад, не попадають до додатку ОК витрати, які є витратами у бухгалтерському обліку, але не є витратами у податковому. Не потрапляють до додатку ОК суми, які відповідно до статей 136, 139 ПКУ не є доходами або витратами.

Однак не слід забувати про звіт за формою 1дф, до якого податкова служба наполягає заносити нарахування та виплати доходу фізичним особам підприємцям платникам єдиного податку. До звіту 1дф виплати підприємцям потрапляють незалежно від того, чи є вони витратами платника податку на прибуток чи ні. Звісно, що в такому разі, показники у звіті 1дф та додатку ОК ніяким чином не будуть пов’язані між собою.

Особливості заповнення додатку ОК до декларації з податку на прибуток

Оскільки сама декларація з податку на прибуток заповнюється наростаючим підсумком, логічно припустити, що і в додатку ОК вказуються всі платники єдиного податку, по яким формувалися доходи або витрати на протязі всього податкового року.

Для того, щоб правильно заповнювати додаток ОК до декларації з податку на прибуток бухгалтерам доведеться відкрити для окремих рахунків бухгалтерського обліку, на яких ведеться облік розрахунків з покупцями та постачальниками, субрахунки, на яких будуть обліковуватися тільки платники єдиного податку. Наприклад 6311 або 3611. Звичайно, що додаткова ідентифікація покупців та постачальників по системі оподаткування дещо ускладнює ведення бухгалтерського обліку.
Також, слід звернути увагу, що додаток ОК не пов'язаний з жодним рядком основної декларації.

Кому та навіщо потрібен додаток ОК до декларації з податку на прибуток?

Кожне нововведення у сфері податкової звітності завжди спричиняє цілу купу питань. Навіщо цей новий додаток, який значно збільшує час на заповнення податкової декларації з податку на прибуток та, на перший погляд не несе значущої інформації? Давайте спробуємо відповісти на це питання.

1. Контроль за доходами платників єдиного податку. Цей варіант не досить імовірний, оскільки багато підприємств просто не відносить операції з єдиноподатниками до складу валових витрат. Тим більше витрати у платників податку на прибуток визначаються за методом нарахування, а доходи у платників єдиного податку визначаються за касовим методом. Тим більше, всі знають про вимогу податкової служби показувати всі нарахування та виплати доходу платникам єдиного податку у податковому розрахунку за формою 1дф.

2. Оцінка імовірних втрат бюджету від скасування пункту 139.1.12 Податкового кодексу, відповідно до якого платники податку на прибуток у 2011 році не мали права на валові витрати від єдиноподатників. На мій погляд, цілком можливий варіант. Вищезазначена норма Податкового кодексу дуже резонансна. Її введення свого часу спричинило хвилю протестів з боку платників єдиного податку. Проте, не виключено, що у разі недостачі коштів у державному бюджеті, влада знову прийме рішення повернути обмеження по витратам від платників єдиного податку.

Які проблеми виникають при заповненні додатку ОК до декларації з податку на прибуток?

У більшості випадків заповнити додаток ОК до декларації з податку на прибуток дуже важко, а в деяких – просто неможливо.

1. Як ідентифікувати платників єдиного податку, які покупають товар за готівку? Таким єдинникам не потрібні інші документи ніж фіскальний чек РРО, щоб підтвердити походження товару, оскільки їх витрати нікого не турбують.

2. Як можна ідентифікувати реалізований товар, який був придбаний у платників єдиного податку? Виходить, що для товарів чи послуг отриманих від єдинника, слід також створювати окремі субрахунки, наприклад 2011 або 281. Сторити субрахунки на рахунках 361 або 631 це одне, але створювати субрахунки для кожного виду запасів, це вже зовсім інше.

3. Купівля товару по авансовому звіту. Ніхто не застрахований від ситуації, коли товар у магазині придбаває звичайна фізична особа, яка потім складає авансовий звіт та надає його своєму підприємству або навіть підприємцю – платнику єдиного податку.

Відповідальність за неподання або неправильне заповнення додатку ОК

Хоч в деяких випадках заповнити додаток ОК до декларації з податку на прибуток просто неможливо, але за його неподання передбачена відповідальність. Додаток є невід’ємною частиною декларації, тому за його неподання пунктом 120.1 ПКУ передбачений штраф в розмірі 170 грн., а за повторне протягом року порушення – 1020 грн. Однак виникає питання, як податкова служба в момент подання декларації з податку на прибуток зможе встановити, що підприємство у звітному кварталі формувало витрати або доходи по платникам єдиного податку. Це можна встановити лише в ході документальної перевірки.

За неправильне заповнення (в даному випадку розуміється не включення всіх єдинників до цього додатку або зазначення неправильної суми) можливий адміністративний штраф, передбачений статтею 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення в розмірі до 170 грн., а за повторне протягом року порушення до 255 грн. Однак, як знають всі досвідчені бухгалтери, під час документальних перевірок адміністративного штрафу не уникнути.


Аватара пользователя
byhgalter
Администратор
 
Сообщения: 333
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 00:42
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 16 раз.

Re: Додаток ОК до декларації з податку на прибуток. Особливості заповнення

Сообщение bykashka » 21 июн 2012, 10:57

Викладаю сюди частину листа ДПСУ від 26.03.2012 №5330/6/15-3515, яка безпосередньо стосується додатку ОК до декларації з податку на прибуток.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ ЛИСТ від 26.03.2012 N 5330/6/15-3515

ДПСУ розглянула звернення асоціації щодо податкової звітності в розрізі контрагентів - платників єдиного податку, а також проблемних питань виписки та реєстрації податкових накладних та повідомляє таке.

1. Щодо податкової звітності в розрізі контрагентів - платників єдиного податку

У зв'язку із прийняттям Закону України від 04.11.2011 р. N 4014-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності" п. 152.3 ст. 152 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) доповнено новими абзацами, положеннями яких передбачено, що платники податку разом з відповідною податковою декларацією подають органу ДПС перелік доходів та витрат платника податку у розрізі контрагентів - платників єдиного податку, до якого включаються операції, здійснені таким контрагентом.

Форма та порядок складання такого переліку доходів та витрат встановлюються у порядку, визначеному ст. 46 Кодексу.

З метою контролю, уникнення ухилення від оподаткування та удосконалення форм податкових декларацій з податку на прибуток розроблено та затверджено наказ МФУ від 21.12.2011 р. N 1684 "Про внесення змін до деяких наказів Міністерства фінансів України", яким внесено зміни до форм податкових декларацій з податку на прибуток шляхом доповнення їх новим додатком, який містить перелік доходів та витрат контрагентів - платників єдиного податку, до яких включаються операції, здійснені такими контрагентами.

Оскільки на теперішній час додаток ОК ще не подавався платниками податку (термін подання податкових декларацій не настав), робити висновок щодо доцільності або недоцільності його наявності неможливо.

Таким чином, виключення норми щодо розкриття даних по доходах та витратах платників єдиного податку є передчасним. Висновок можна буде зробити лише на підставі аналізу інформації, яку містить вказаний додаток, хоча б за декілька звітних (податкових) періодів.

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 45 раз.

Re: Додаток ОК до декларації з податку на прибуток. Особливості заповнення

Сообщение bykashka » 21 июн 2012, 11:07

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ ЛИСТ від 23.05.2012 р. N 8833/6/15-1315

Щодо відображення інформації у додатку ОК

Державна податкова служба України стосовно відображення у додатку ОК до податкової декларації з податку на прибуток інформації про доходи та витрати контрагентів - платників єдиного податку повідомляє.

Згідно з п. 152.3 ст. 152 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) платники податку на прибуток разом з відповідною податковою декларацією подають органу державної податкової служби перелік доходів та витрат платника податку в розрізі контрагентів - платників єдиного податку, до якого включаються операції, здійснені таким контрагентом.

Отже, положення зазначеної норми не визначають обмежень чи конкретизації певних операцій, які можуть не відображатись у додатку ОК податкових декларацій з податку на прибуток.

Водночас звертаємо увагу, що п. 152.3 ст. 152 Кодексу стосується тих доходів і витрат, які нараховуються згідно з правилами податкового обліку, встановленими розділом III "Податок на прибуток підприємств" Кодексу. А тому до додатка ОК податкових декларацій з податку на прибуток необхідно включати лише ті операції з платниками єдиного податку, які у податковому обліку призводять до відображення доходів або витрат.


Що стосується відповідальності за порушення порядку заповнення додатка ОК податкових декларацій з податку на прибуток, то п. 47.1 ст. 47 Кодексу передбачає, що за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, платники податків та їх посадові особи несуть відповідальність у порядку, установленому Кодексом.

Заступник Голови А. Ігнатов

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 45 раз.

Быстрый ответ

Підказка: за допомогою цих кнопок можна швидко застосувати стилі до виділеного тексту.
Смайлики
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
   

  • Також варто ознайомитися з наступними темами
    Ответы
    Просмотры
    Последнее сообщение

Вернуться в Податок на прибуток

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 0

Loading...