Форум про оподаткування, бухгалтерський облік та звітність в Україні

Форум для бухгалтерів, приватних підприємців та юристів

Розрахунок лікарняних (середня заробітна плата, приклади, виплата)


Загальні питання бухгалтерського обліку, ПСБО, МСФО, тощо...

Розрахунок лікарняних (середня заробітна плата, приклади, виплата)

Сообщение bykashka » 27 окт 2012, 10:54

Працівник підприємства або підприємця захворів та після хвороби надав належним чином оформлений лікарняний лист. Роботодавець зобов’язаний компенсувати такому працівнику втрачену за період тимчасової непрацездатності заробітну плату (виплатити лікарняні). Яким чином здійснюється виплата лікарняних та як розрахувати їх суму? Відповіді на ці та на інші питання ви знайдете у цій темі. Обговорюємо та задаємо питання.

Основні нормативно-правові документи, які регулюють нарахування та виплату лікарняних

 1. Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 №2240-III. (далі – Закон №2240).
 2. «Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» затверджений Постановою КМУ від 26.09.2001 №1266. (далі – Порядок №1266).
 3. «Інструкція зі статистики заробітної плати» затверджена Наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5. (далі – Інструкція №5).
 4. «Порядок оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів підприємства, установи, організації» затверджений Постановою КМУ від 06.05.2001 №439. (далі – Порядок №439).
 5. «Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» затверджений Постановою КМУ від 22.12.2010 №26. (далі – Порядок №26).

Загальний порядок дій при виплаті лікарняних

За скільки днів лікарняного сплачує роботодавець, а за скільки фонд соціального страхування?

Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності (лікарняного) оплачуються за рахунок роботодавця (оплата за перші п’ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця). Лікарняні за всі наступні дні оплачуються за рахунок Фонду соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності (допомога по тимчасовій непрацездатності).

Чи треба відкривати окремий рахунок для того, щоб фонд соціального страхування перераховував туди лікарняні?

Згідно пункту 2 статті 21 Закону №2240 роботодавець відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України.

Порядок дій роботодавця при отриманні належним чином оформленого лікарняного листа від працівника

 1. Отримання лікарняного листа від працівника.
 2. Розрахунок суми оплати за перші п’ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та суми допомоги по тимчасовій непрацездатності.
 3. Заповнення та подання до Фонду соціального страхування заяви-розрахунку про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.
 4. Отримання фінансування від Фонду соціального страхування на спеціальний рахунок (протягом 10 робочих днів після надходження заяви-розрахунку).
 5. Виплата лікарняних працівнику.


Яким НПА затверджена форма заяви-розрахунку? Де можна скачати бланк?

Форма заяви-розрахунку про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами затверджена Постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 №26 «Про затвердження Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності». Бланк заяви-розрахунку можна скачати на цій сторінці.

Чи встановлені строки для подання заяви-розрахунку на призначення лікарняних від Фонду?

Згідно пункту 6 Закону №2240 матеріальне забезпечення виплачується у разі, якщо звернення за його призначенням надійшло не пізніше дванадцяти календарних місяців з дня відновлення працездатності. День відновленні працездатності в даному випадку – це перший день виходу працівника на роботу.

Чи встановлені строки на виплату лікарняних?

Згідно пункту 2 статті 52 Закону №2240 допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду соціального страхування виплачується у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати. Строки виплати лікарняних за перші п’ять днів хвороби за рахунок роботодавця такі самі.

Що робити, якщо допомогу призначено, але фінансування від Фонду не надійшло на рахунок до часу наступної виплати заробітної плати?

З цього приводу Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності написав лист від 26.05.2011 №07-35-1406 (текст листа читаємо тут), в якому зазначено, що виплата лікарняних за рахунок Фонду, здійснюється працівнику не пізніше наступної виплати заробітної плати з дня отримання фінансування на рахунок підприємства.

Які особливості визначення суми лікарняних за перші п’ять днів хвороби?

Згідно пункту 2 Порядку №439 оплата днів тимчасової непрацездатності повністю або частково компенсує втрату заробітної плати за робочі дні (години) згідно з графіком роботи, що припадають на дні хвороби.
Наприклад. Працівник захворів у четвер. Перші п’ять днів припадають на четвер, п’ятницю, суботу, неділю та понеділок. Лікарняні за рахунок роботодавця виплачуються тільки за робочі дні, тобто за четвер, п’ятницю та понеділок. З вівторка починає нараховуватися допомога по тимчасовій непрацездатності за рахунок Фонду соціального страхування.

Загальна формула розрахунку лікарняних

Загальну формулу розрахунку лікарняних можна представити у наступному вигляді:
Л = З.П.с.д. * Кс.с. * Кд.л., де

З.П.с.д. – середньоденна заробітна плата;
Кс.с. – коефіцієнт страхового стажу робітника;
Кд.н. – кількість робочих днів лікарняного, згідно із листком непрацездатності, виданим у встановленому порядку.

Яким чином визначається коефіцієнт страхового стажу працівника?

Коефіцієнти страхового стажу встановлені статтею 37 Закону №2240, згідно якої лікарняні виплачуються в залежності від страхового стажу в таких розмірах:
 1. 60% - якщо страховий стаж до п'яти років;
 2. 80% - якщо страховий стаж від п'яти до восьми років;
 3. 100% - якщо страховий стаж понад вісім років;
 4. 100% - незалежно від стажу, але окремим категоріям громадян. Вони перелічені у статті 37 Закону №2240.

Як розраховується середня заробітна плата, яка бере участь у розрахунку лікарняних?

Середня заробітна плата є головним показником для розрахунку лікарняних. Згідно пункту 14 Порядку №1266 середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати з якої сплачувалися страхові внески, на кількість відпрацьованих робочих днів у розрахунковому періоді.
У вигляді формули це виглядатиме приблизно так:
З.П.с.д. = З.П.н. / К р.д., де

З.П.с.д. – середньоденна заробітна плата;
З.П.н. – заробітна плата, нарахована у розрахунковому періоді;
К р.д. – кількість відпрацьованих робочих днів у розрахунковому періоді.

Визначення розрахункового періоду для розрахунку середньої заробітної плати

Яким чином визначається розрахунковий період для обчислення середньої заробітної плати?

Порядок визначення розрахункового періоду для обчислення середньої заробітної плати прописаний у пунктах 3 – 6 Порядку №1266. Розрахунковим періодом є:
Останні 6 календарних місяців (з першого по перше число), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок (хвороба працівника). Наприклад, працівник захворів 25 вересня. Розрахунковим періодом для нього є період з 01 березня по 31 серпня, тобто повні 6 календарних місяців з першого по перше число.
Фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески. Якщо робітник працював менше шести календарних місяців. Наприклад, робітник почав працювати 25 серпня, а захворів 29 жовтня. Розрахунковим періодом для розрахунку середньої заробітної плати для виплати лікарняних є період з 01 вересня по 31 вересня. Незважаючи на те, що фактично працівник відпрацював більше 60 календарних днів, до розрахункового періоду потрапляє лише один календарний місяць з першого по останнє число такого місяця.
Фактично відпрацьований час перед настанням страхового випадку. Якщо робітник працював менше календарного місяця. Наприклад, робітник почав працювати з 5 вересня та захворів 29 вересня. Розрахунковим періодом для розрахунку середньої заробітної плати для виплати лікарняних є період з 5 вересня по 28 вересня включно. Інший приклад. Робітник почав працювати 5 вересня, а захворів 10 жовтня. Розрахунковим періодом є період з 5 вересня по 9 жовтня включно. Незважаючи на те, що робітник відпрацював більше 30 днів, він не відпрацював жодного календарного місяця, тобто з 1 по 31 (30) число.

Які причини вважаються поважними в цілях застосування Порядку №1266?

Згідно пункту 4 Порядку №1266 поважними причинами є:
 1. Тимчасова непрацездатність.
 2. Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами.
 3. Відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком.
Інші причини не вважаються поважними.

Чи включаються до розрахункового періоду місяці, в яких особа не працювала з поважних причин?

Згідно пункту 4 Порядку 1266 місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких робітник не працював з поважних причин виключаються з розрахункового періоду.
Наприклад. У розрахунковому періоді робітник хворів з 20 липня по 9 вересня включно. Місяцями розрахункового періоду є травень, червень, липень, вересень та жовтень. Незважаючи на те, що робітник фактично хворів на протязі трьох місяців, з розрахункового періоду виключається тільки серпень, оскільки в ньому не відпрацьовано жодного дня (робітник хворів з першого по перше число).

Як розраховується середньоденна заробітна плата, якщо у розрахунковому періоді особа зовсім не працювала з поважних причин?

Згідно пункту 10 Порядку №1266 якщо у розрахунковому періоді робітник не відпрацював жодного дня з поважних причин, або якщо він захворів у перший день роботи, середня заробітна плата для розрахунку лікарняних визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої працівникові на момент настання страхового випадку.
Наприклад. На підприємстві встановлений п’ятиденний робочий тиждень. Посадовий оклад працівника складає 2000 грн. Середньоденна заробітна плата складає 2000 / 20 (кількість робочих днів у місяці, в якому настав страховий випадок) = 100 грн.
Якщо на підприємстві встановлений неповний робочий тиждень, середня зарплата розраховується виходячи з частини тарифної ставки (посадового окладу), на момент настання страхового випадку. Наприклад. На підприємстві встановлений скорочений чотириденний робочий тиждень. Посадовий оклад працівника 2000 грн. Чотириденний робочий тиждень складає 80% від п’ятиденного (4/5=0,8). Середньомісячна зарплата складає 2000*80%=1600 грн. Середньоденна заробітна плата для розрахунку лікарняних складає 1600/16(кількість робочих днів, які припадають на місяць настання страхового випадку)=100 грн.

Чи включаються до розрахункового періоду відпустка працівника?

З одного боку з відпускних сплачуються страхові внески та відпускні обкладаються податком на доходи фізичних осіб. З іншого боку, у період відпустки робітник не працює, а відпочиває. Згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України від 08.07.2002 №20-443 (текст листа читаємо тут) суми оплати праці у випадках збереження середньої заробітної плати (в період простою, виконання державних і громадських обов'язків, оплата відпусток) за періоди, коли застрахована особа не працювала, не включаються до розрахунку страхових виплат.

Виплати, з яких обчислюється середня заробітна плата
Заробітна плата, для включення до розрахунку середньої заробітної плати для визначення суми лікарняних, має одночасно відповідати наступним умовам:
 1. вона повинна включатися до фонду оплати праці. До нього включається основна, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які визначаються Інструкцією №5.
 2. з цих виплат сплачувалися внески до фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;
 3. ці виплати обкладалися податком з доходів фізичних осіб;
 4. - виплати не повинні перевищувати граничної суми заробітної плати з якої сплачувалися страхові внески до фондів соціального страхування.

Чим визначена гранична сума заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески?

Згідно статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI максимальна величина бази нарахування єдиного соціального внеску дорівнює 17 розмірам прожиткового мінімум для працездатних осіб.
Наприклад. Прожитковий мінімум для працездатних осіб у грудні 2012 року складає 1134 грн. Граничний розмір заробітної плати, яка може брати участь у розрахунку середньої зарплати для визначення суми лікарняних складає 1134*17= 19278 грн. Тобто, якщо заробітна плата працівника, наприклад, 20 000 грн., то у розрахунку середньої зарплати все одно бере участь 19278 грн.

Порядок розрахунку середньоденної заробітної плати
Формула розрахунку середньоденної заробітної плати була наведена вище. Вона виглядає так:
З.П.с.д. = З.П.н. / К р.д., де

З.П.с.д. – середньоденна заробітна плата;
З.П.н. – заробітна плата, нарахована у розрахунковому періоді;
К р.д. – кількість відпрацьованих робочих днів у розрахунковому періоді

Як розраховуються середня зарплата, якщо встановлена погодинна оплата праці або на підприємстві встановлений неповний робочий день?

Згідно пункту 15 Порядку №1266 в цьому випадку для розрахунку середньої зарплати для виплати лікарняних, використовується середньогодинна заробітна плата. Вона визначається шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період зарплати на кількість відпрацьованих годин.

Чи має право працівник на виплату лікарняних при роботі за сумісництвом?

Так, працівник має право на виплату лікарняних як за основним місцем роботи так і за сумісництвом. При цьому на роботі за сумісництвом працівник надає копію листка непрацездатності, засвідчену підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи та довідку про середню заробітну плату за основним місцем роботи.

Як розраховується середня заробітна плата на роботі за сумісництвом?

Згідно пункту 21 Порядку №1266 середньоденна заробітна плата за місцем роботи за сумісництвом обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, на кількість відпрацьованих робочих днів у відповідному періоді розрахункового періоду за основним місцем роботи.
При цьому, слід звернути особливу увагу, щоб заробітна плата за основним місцем роботи та за сумісництвом не перевищувала максимальний розмір зарплати, з якої сплачуються страхові внески.

Приклади розрахунку лікарняних

Найпростіший приклад розрахунку лікарняних

Працівник надав листок непрацездатності на 14 календарних днів. Кількість робочих днів, які припадають на період лікарняного 11. Страховий стаж працівника до п’яти років. Заробітна плата 2000 грн. Розрахунковий період – 6 місяців. З 01.03 по 31.08. У ці місяці відпрацьовано:
Березень – 21 день.
Квітень – 20 днів.
Травень – 19 днів.
Червень – 22 дня.
Липень - 22 дня.
Серпень – 23 дня.
Всього 127 днів.
Середня заробітна плата = (2000*6)/127= 94,49 грн.
Лікарняні = 94,49*0,6*11= 623,63 грн.

Відпустка у розрахунковому періоді. Приклад розрахунку лікарняних

Працівник надав листок непрацездатності на 14 календарних днів. Кількість робочих днів, які припадають на період лікарняного 11. Страховий стаж працівника до п’яти років. Заробітна плата 2000 грн. Розрахунковий період – 6 місяців. З 01.03 по 31.08. У ці місяці відпрацьовано:
Березень – 21 день.
Квітень – 5 днів відпрацьовано. Інші дні працівник був відпустці. Відпускні 1000 грн. Заробітна плата за 5 днів складає 500 грн.
Травень – 19 днів.
Червень – 22 дня.
Липень - 22 дня.
Серпень – 23 дня.
Всього відпрацьовано 112 днів. Дні, в яких працівник був у відпустці виключаються з розрахункового періоду. Те саме і з сумою відпускних, вони теж не включаються до розрахунку. Докладніше дивись лист Мінпраці, посилання на який також було вище.
Середня заробітна плата = ((2000*5)+500)/112=93,75 грн.
Лікарняні = 93,75*0,6*11=618,75 грн.

Лікарняний у розрахунковому періоді. Приклад розрахунку лікарняних

Працівник надав листок непрацездатності на 14 календарних днів. Кількість робочих днів, які припадають на період лікарняного 11. Страховий стаж працівника до п’яти років. Заробітна плата 2000 грн. Розрахунковий період – 6 місяців. З 01.03 по 31.08. У ці місяці відпрацьовано:
Березень – 21 день.
Квітень – 5 днів відпрацьовано. Інші дні працівник був на лікарняному. Лікарняні 1000 грн. Заробітна плата за 5 днів складає 500 грн.
Травень – 19 днів.
Червень – 22 дня.
Липень - 22 дня.
Серпень – 23 дня.
Всього відпрацьовано 112 днів. Період, коли працівник був на лікарняному не включаються до розрахункового періоду так само як і суми лікарняних не включаються до нарахованої заробітної плати для розрахунку середньої.
Середня заробітна плата = ((2000*5)+500)/112=93,75 грн.
Лікарняні = 93,75*0,6*11=618,75 грн.

Матеріальна допомога до відпустки та відпустка у розрахунковому періоді. Приклад розрахунку лікарняних

Працівник надав листок непрацездатності на 14 календарних днів. Кількість робочих днів, які припадають на період лікарняного 11. Страховий стаж працівника до п’яти років. Заробітна плата 2000 грн. Розрахунковий період – 6 місяців. З 01.03 по 31.08. У ці місяці відпрацьовано:
Березень – 21 день.
Квітень – 5 днів відпрацьовано. Інші дні працівник був у відпустці. Відпускні 1000 грн. Заробітна плата за 5 днів складає 500 грн. Матеріальна допомога до відпустки 1300 грн.
Травень – 19 днів.
Червень – 22 дня.
Липень - 22 дня.
Серпень – 23 дня.
Всього відпрацьовано 112 днів. Період, коли працівник був у відпустці не включається до розрахункового періоду так само, як і відпускні не включають до розрахунку середньої заробітної плати.
При цьому, згідно абз.2 пункту 9 Порядку №1266 у разі коли застрахована особа частину місяця в розрахунковому періоді не працювала з поважних причин для обчислення середньої заробітної плати заохочувальні та компенсаційні виплати, що мають разовий характер, та виплати, що не передбачені актами законодавства або що провадяться понад встановлені зазначеними актами норми, в такому місяці враховуються пропорційно відпрацьованому часу.
Щорічна або будь яка інша відпустка не відноситься до поважних причин, тому матеріальна допомога до відпустки повністю включається до розрахунку середньої заробітної плати незважаючи на те, що квітень відпрацьований не повністю.
Середня заробітна плата = ((2000*5)+500+1300)/122= 96,72 грн.
Лікарняні = 96,72 * 0,6 * 11 = 638,35 грн.

Разові виплати при повному невідпрацьованому місяці. Приклад розрахунку лікарняних

Працівник надав листок непрацездатності на 14 календарних днів. Кількість робочих днів, які припадають на період лікарняного 11. Страховий стаж працівника до п’яти років. Заробітна плата 2000 грн. Розрахунковий період – 6 місяців. З 01.03 по 31.08. У ці місяці відпрацьовано:
Березень – 21 день.
Квітень – Частину місяця працівник був у відпустці. Відпускні 1000 грн. Матеріальна допомога до відпустки 1300 грн. Іншу частину місяця працівник був на лікарняному. Лікарняні 200 грн. У квітні не відпрацьовано жодного робочого дня.
Травень – 19 днів.
Червень – 22 дня.
Липень - 22 дня.
Серпень – 23 дня.
Всього відпрацьовано 107 днів. Оскільки у квітні робітник не відпрацював жодного робочого дня, разова виплата (матеріальна допомога до відпустки) повністю не включається до розрахунку середньої заробітної плати.
Середня заробітна плата = (2000*5)/107= 93,46 грн.
Лікарняні = 93,46*0,6*11= 616,84 грн.

Разові виплати при неповному відпрацьованому місяці. Розрахунок лікарняних

Працівник надав листок непрацездатності на 14 календарних днів. Кількість робочих днів, які припадають на період лікарняного 11. Страховий стаж працівника до п’яти років. Заробітна плата 2000 грн. Розрахунковий період – 6 місяців. З 01.03 по 31.08. У ці місяці відпрацьовано:
Березень – 21 день.
Квітень – Частину місяця працівник був у відпустці. Відпускні 1000 грн. Матеріальна допомога до відпустки 1300 грн. Частину місяця працівник був на лікарняному. Лікарняні 200 грн. Відпрацьовано у квітні 8 робочих днів. Заробітна плата за відпрацьовані дні 800 грн. Всього робочих днів у квітні 22.
Травень – 19 днів.
Червень – 22 дня.
Липень - 22 дня.
Серпень – 23 дня.
Всього відпрацьовано 115 днів. Оскільки у розрахунковому періоді є місяць, який відпрацьований не повністю, застосовуємо абз.2 пункту 9 Порядку №1266 та враховуємо матеріальну допомогу до відпустки пропорційно відпрацьованим дням.
Розраховуємо частину матеріальної допомоги, яка включається до розрахунку = 1300/22*8= 472,73 грн.
Середня заробітна плата = ((2000*5)+800+472,73)/115= 98,02 грн.
Лікарняні = 98,02*0,6*11= 646,93 грн.

Бухгалтерський та податковий облік лікарняних та відображення їх у звітності

Яким чином оподатковуються лікарняні податком на доходи фізичних осіб?

В цілях оподаткування лікарняні розглядаються як заробітна плата та до них застосовується ставка 15(17)% з урахуванням пункту 164.6 Податкового кодексу, тобто база оподаткування зменшується на суму утриманого єдиного соціального внеску.

Як нараховується на лікарняні єдиний соціальний внесок?

Сплата єдиного соціального внеску з лікарняних (так само, як і у випадку із заробітною платою) розділяється на дві частини. Одна сплачується за рахунок працівника, інша – за рахунок роботодавця.
Роботодавець утримує єдиний соціальний внесок з лікарняних за рахунок працівника за ставкою 2% (згідно пункту 12 статті 8 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI). Це стосується лікарняних які виплачуються як за рахунок роботодавця, так і за рахунок Фонду.
Роботодавець нараховує та сплачує за свій рахунок єдиний соціальний внесок за ставкою 33,3% (згідно абз.2 пункту 6 статті 8 Закону №2464). При цьому витрати по нарахування ЄСВ і на суму оплати перших п’яти днів і на суму допомоги по тимчасовій непрацездатності несе роботодавець.

Чи підлягають суми лікарняних індексації?

Ні, не підлягають, оскільки при розрахунку середньої заробітної плати для визначення суми лікарняних використовувалася вже проіндексована заробітна плата, нарахована за розрахунковий період. Згідно пункту 3 «Порядку проведення грошових доходів населення» затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця та допомога по тимчасовій непрацездатності не відносяться до об’єктів індексації.

Відображення лікарняних у розрахунку за формою 1дф?

В цілях заповнення податкового розрахунку за формою 1 дф, лікарняні прирівнюються до звичайної заробітної плати, тому у звіті за формою 1дф відображаються під ознакою доходу «101».

Як у формі 1дф відображати лікарняні нараховані та виплачені в одному звітному періоді, але за минулі звітні періоди?

Мова йде про такий випадок. Працівник хворів з 20 березня по 15 квітня. Надав листок непрацездатності 16 квітня. Лікарняні йому нараховані та виплачені у наступний день виплати заробітної плати, нехай буде 1 травня. У формі 1дф за який квартал відображати ці лікарняні? У звіті за перший квартал, чи у звіті за другий квартал? Відповідь на це питання читайте у статті http://byhgalter.com/perexidni-vidpuskn ... formi-1df/ .

Яка сума лікарняних відноситься до витрат підприємства?

Оскільки лікарняні фактично відносяться до заробітної плати, платник податку на прибуток відносить до складу витрат суми лікарняних, які були виплачені працівнику за рахунок роботодавця, тобто оплату перших п’яти днів тимчасової непрацездатності. Також до витрат відносить єдиний соціальний внесок, нарахований підприємством як на лікарняні за перші п’ять днів так і на лікарняні за інші дні.

Чи відносяться лікарняні до витрат підприємця на загальній системі оподаткування?

Приватний підприємець на загальній системі оподаткування формує витрати так само, як і платник податку на прибуток, оскільки лікарняні фактично є заробітної платою.

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 46 раз.

Re: Утримання ПДФО з лікарняних та податкова соціальна пільга

Сообщение rokki » 30 окт 2012, 12:19

Доброго дня, поможіть, будь ласка, треба нарахувати частину зарплати, частину лікарняних, і частину лікарняних, які виплачує соцзахист.

мої данні:
з/п за останні 6 міс (квіт-верес.) – 6750 грн. (123 роб. дня)
в жовтні оклад 1150 грн. (23 роб. дні), людина пропрацювала до 15.10 вкл., а 16,10 – захворіла і до 31.10.
має соцпільгу, 200%, мати з двома малолітніми дітьми., стаж роботи менше 5 років – 60%

я так розмірковую.
з 1 по 15 число – 11 роб. днів х 50,00грн (1150/23 дні) = 550,00 грн. – з/п, яку сплачує ФОП

16,17,18,19, оплачується, 20 (вихідний) = 4 дні лікарняного х 54,878грн (6750,00/123) = 219,51 грн х 60 % = 131,71 грн – це сума лікарняних, які сплачує ФОП

22-26.10 та 29-31.10 = 8 днів х 54,878 (6750,00/123) = 439,02 грн. х 60% =263,41 грн – це сума лікарняних, які має сплатити соцзахист (держава).

Відрахування за жовтень

з/п за жовтень -550 (ФОП) + 131,71 (лікарняні ФОП) + 263,41 (лікарняні соцзахист) – 945,12 грн.

ПДФО – (945,12-1073 (соцпільга, 200%)) х 15 % = 0

з з/п (550,00грн.) 3,6 % = 19,80 грн.,
550,00-19,80 = 530,20 грн.- має видати на руки ФОП

131,71 (лікарняні ФОП) х 2% = 2,63 грн.
131,71 - 2,63 = 129,08 грн. - має видати на руки ФОП

263,41 (лікарняні соцзахист) х 2 % = 5,27 грн. - сплачує ФОП з коштів, які отримає від соцстраху.

530,20+129,08+258,14= 917,42 грн - отримати на руки!!!!!

Відрахування з ФОП

550 х 37,66% (клас ризику 33) = 207,13 грн. сплачує ФОП
131,71 х 33,2 % (для лікарняних)= 43,73 грн. сплачує ФОП
263,41 х 33,2 % (для лікарняних соцзахисту ) = 87,45 грн. сплачує ФОП

Соцзахист має перерахувати ФОП 258,14 +5,27 = 263,41 грн.

Прошу розумних людей про допомогу, гляньте чи я правильно все зрозуліла (перший раз у житті нараховую лікарняний і потребую вашої допомоги).

і ще одне маленьке запитання, якщо людина далі буде хворіти з 01.11 по 10.11.12р. суму лікарняного за 1 день треба перераховувати (з урахуванням 6 міс) чи не треба у зв’язку з тим, що це продовжений лікарняний??? наперід дуже вдячна за вашу допомогу
Последний раз редактировалось rokki 30 окт 2012, 17:08, всего редактировалось 1 раз.

rokki
 
Сообщения: 15
Зарегистрирован: 30 окт 2012, 11:21
Благодарил (а): 4 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Re: Розрахунок лікарняних (середня заробітна плата, приклади, виплата)

Сообщение bykashka » 30 окт 2012, 16:13

майже все правильно окрім:
263,41 (лікарняні соцзахист) х 2 % = 5,27 грн.
263,41 - 5,27 = 258,14 має видати на руки соцзахит

вам соцзахист перерахує не 258,14 , а 263,41 тобто всю суму, яку ви вкажите у заяві - розрахунку. А ви вже самі утримаєте ЄСВ та сплатите до бюджету з цієї суми.
550 х 37,66% (клас ризику 33) = 207,13 грн. сплачує ФОП
131,71 х 33,2 % (для лікарняних)= 43,73 грн. сплачує ФОП
263,41 х 33,2 % (для лікарняних) = 87,45 грн. сплачує соцзахист

Соцзахист має перерахувати ФОП 87,45 + 258,14 +5,27 = 350,86 грн.

Нарахування ЄСВ на фонд оплати праці соцзахист не робить. Це ви робите самостійно і за свій рахунок. Вам Фонд перерахує 263,41 грн., а 87,45 ви заплатите зі своєї кишені.
і ще одне маленьке запитання, якщо людина далі буде хворіти з 01.11 по 10.11.12р. суму лікарняного за 1 день треба перераховувати (з урахуванням 6 міс) чи не треба у зв’язку з тим, що це продовжений лікарняний??? наперід дуже вдячна за вашу допомогу

то ця людина вам ще не надала листок непрацездатності? на якій підставі ви тоді робите розрахунок та нарахування лікарняних?

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 46 раз.

Re: Розрахунок лікарняних (середня заробітна плата, приклади, виплата)

Сообщение rokki » 30 окт 2012, 17:02

людина ще хворіє, і буде хворіти десь до середини листопада, я починаючий бухгалтер і з таким ще не зштовхувалась, ось і "пробиваю почву" на майбутнє, я знаю, що нарахування лише після лікарняного. зараз я оформляю її лікарняний з лікарні, а потім буде ще один - з поліклініки продовжений, от я і не знаю, треба середній дохід за 6 міс. брати з урахуванням квіт-вересень, чи трав-жовтень.???

rokki
 
Сообщения: 15
Зарегистрирован: 30 окт 2012, 11:21
Благодарил (а): 4 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Re: Розрахунок лікарняних (середня заробітна плата, приклади, виплата)

Сообщение bykashka » 30 окт 2012, 17:19

Розрахунковим періодом є:
Останні 6 календарних місяців (з першого по перше число), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок (хвороба працівника). Наприклад, працівник захворів 25 вересня. Розрахунковим періодом для нього є період з 01 березня по 31 серпня, тобто повні 6 календарних місяців з першого по перше число.

тобто у вас квітень - вересень. Не має значення скільки хворіла людина. Головне коли стався страховий випадок, тобто перший день хвороби.

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 46 раз.

Re: Розрахунок лікарняних (середня заробітна плата, приклади, виплата)

Сообщение rokki » 30 окт 2012, 17:24

bykashka огромнейшее спасибо, даже не знаю как вас и отблагодарить :D

rokki
 
Сообщения: 15
Зарегистрирован: 30 окт 2012, 11:21
Благодарил (а): 4 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Re: Розрахунок лікарняних (середня заробітна плата, приклади, виплата)

Сообщение bykashka » 30 окт 2012, 17:36

читайте форум, задавайте вопросы, отвечайте на вопросы, делитесь опытом.

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 46 раз.

Re: Розрахунок лікарняних (середня заробітна плата, приклади, виплата)

Сообщение zhanna » 04 ноя 2012, 22:12

підкажіть, якщо на спецрахунок фонд оплатив 381,05 грн., працівник отримує суму повністю?
чи потрібно з нього зняти 2%.
тобто на руки 381,05-7,62=373,43.
???

zhanna
 
Сообщения: 1
Зарегистрирован: 04 ноя 2012, 22:04
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Re: Розрахунок лікарняних (середня заробітна плата, приклади, виплата)

Сообщение bykashka » 05 ноя 2012, 09:58

Ви забули ще про ПДФО
373,43 - 56,01 (15%) = 317,42

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 46 раз.

Re: Розрахунок лікарняних (середня заробітна плата, приклади, виплата)

Сообщение rokki » 05 ноя 2012, 12:48

Подскажите, как правильно отобразить в отчёте больничный в ПФ (единый взнос) за октябрь??. 16 октября заболел, человек ещё на больничном, не предоставил больничного листа. вписать только зарплату и насчитаные налоги с 01 по 15 число, а всё остальное оставить (период болезни) и только после принесеного больничного включить в период за ноябрь?

rokki
 
Сообщения: 15
Зарегистрирован: 30 окт 2012, 11:21
Благодарил (а): 4 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Быстрый ответ

Підказка: за допомогою цих кнопок можна швидко застосувати стилі до виділеного тексту.
Смайлики
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
   
След.

Вернуться в Бухгалтерський форум

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 0

Loading...