Форум про оподаткування, бухгалтерський облік та звітність в Україні

Форум для бухгалтерів, приватних підприємців та юристів

Заповнити річну декларацію про майновий стан та доходи (ФОП на загальній системі)


Все, що стосується фізичних осіб - підприємців на загальній системі оподаткування...

Заповнити річну декларацію про майновий стан та доходи (ФОП на загальній системі)

Сообщение bykashka » 30 ноя 2012, 09:10

Якщо вам більше до смаку російська мова, читаємо цю тему на російській. Згідно статті 177.5 Податкового кодексу підприємці на загальній системі оподаткування подають до податкової служби податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року. Її називають - річна декларація про майновий стан та доходи.

Яким нормативно-правовим актом затверджена форма декларації? Де можна скачати бланк?

Форма декларації та порядок її ведення затверджені Наказом Міністерства фінансів «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» від 07.11.2011 №1395 (далі – Наказ №1395).
Бланк декларації можна скачати на цій сторінці.
Бланк декларації та порядок її заповнення вже змінювався. Ця тема написана з урахуванням змін, які були внесені Наказом Міністерства фінансів від 06.07.2012 №806 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 07 листопада 2011 року №1395». Поки це останні зміни.

Строки подання декларації до податкової служби

Згідно пункту 177.5 Податкового кодексу, підприємець на загальній системі повинен подати декларацію до податкової служби у строк встановлений для річного податкового періоду. Згідно пункту 49.18.5 ПКУ цей строк становить 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Тобто декларацію треба подати не пізніше 9 лютого.

Чи переноситься строк подання річної декларації, якщо останній день подання припадає на вихідний чи неробочий день?

Так, переносяться. Згідно пункту 49.20 Податкового кодексу якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

Способи подання річної декларації про майновий стан та доходи до податкової служби

Згідно пункту 4 Розділу І Наказу №1395 декларація подається до органу державної податкової служби в один із таких способів на вибір платника податку:
  1. особисто платником податку або уповноваженою на це особою (Декларацію варто подати в двох екземплярах. У канцелярії податкової служби на екземплярі підприємця обов’язково повинні поставити відмітку про прийняття);
  2. надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення (Згідно пункту 49.5 ПКУ здійснити відправлення декларації треба не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку її подання.)
  3. засобами електронного зв'язку в електронній формі у порядку, визначеному законодавством за умови наявності електронного цифрового підпису. (Згідно пункту 49.5 ПКУ відправити декларацію електронною поштою треба не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання.).

Строки сплати податку на доходи фізичних осіб за результатами декларації

Фізична особа підприємець на загальній системі оподаткування сплачує податок на доходи фізичних осіб авансом протягом року відповідно до пункту 177.5.1 ПКУ. Як визначаються авансові платежі – читайте у статті на блозі Розрахунок авансових платежів з ПДФО та приклад заповнення декларації для підприємців, що перейшли на загальну систему оподаткування.
Сплата здійснюється частинами по 25 відсотків щокварталу (до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада). Якщо за результатами подання декларації, сума ПДФО до сплати виявилася більшої, ніж сума сплачених авансових платежів підприємцю треба доплатити.
Згідно пункту 57.1 ПКУ доплата здійснюється протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації. В нашому випадку – до 19 лютого.

Підприємець весь рік не вів діяльності. Чи треба подавати декларацію?

Незалежно від того, чи вів діяльність протягом року підприємець чи не вів, він зобов’язаний все одно подати річну декларацію про майновий стан та доходи до податкової служби. В декларації він вказує нулі.

ФОП протягом року перейшов на єдиний податок. Як подавати річну декларацію?

Наприклад, підприємець пів року працював на загальній системі оподаткування, а з третього кварталу перейшов на єдиний податок. В цьому випадку він має все одно подати декларацію про майновий стан та доходи за результатами року та сплатити визначену в ній суму податку на доходи фізичних осіб за загальними правилами. Разом з цим такий підприємець подає і декларацію платника єдиного податку. Як її заповнювати та подавати читайте у статті zapovnennya-deklaracii-platnika-edinogo-podatku-t74.html .
Відповідь ДПСУ на це питання можна почитати на цій сторінці http://byhgalter.com/yakij-poryadok-pod ... lati-pdfo/.

Яким чином розподілити витрати по видам діяльності у додатку 5 декларації?

У Розділі І додатку 5 річної декларації про майновий стан та доходи підприємця на загальній системі оподаткування згідно пункту 6.1 Розділу VI Наказу №1395 треба розподілити витрати та доходи, отримані протягом року по видам економічної діяльності згідно КВЕД. Зробити це не так вже і просто. Фактично, для того, що це зробити підприємець має вести окремий облік, який зовсім не вписується у форму ведення книги обліку доходів та витрат.
Податкова служба, звичайно, наполягає – розподіляти витрати треба. При цьому, ті витрати як прямо неможливо віднести до конкретного виду діяльності треба розподіляти пропорційно отриманим доходам. Детальну відповідь ДПСУ читайте тут http://byhgalter.com/rozpodil-vitrat-po ... priyemcya/ .

Яку суму авансових платежів з ПДФО вказувати у річній декларації? Нараховану чи фактично сплачену?

Яку суму вказувати у рядку 6 додатку 5 декларації? У річній декларації про майновий стан та доходи підприємець вказує авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб, які сплачує протягом наступного року. Сума ПДФО, яку підприємець має сплатити за результатами року, зменшується на суму авансових платежів. При цьому, він цілком може сплачувати і більшу суму ніж та, що зазначена у декларації.
Позиція податкової служби з цього питання наступна: у декларації з ПДФО треба вказувати, у рядку 6 додатку 5 треба вказувати ту суму, яка стоїть у річній декларації за попередній рік, а не ту, яку підприємець сплачував протягом року. Детальну відповідь ДПСУ на це питання читайте тут http://byhgalter.com/yaki-sumu-avansovi ... splachenu/ .
Також можете почитати цю статтю а блозі http://byhgalter.com/yaku-sumu-avansovi ... splachenu/ .

Підприємець протягом року отримував заробітну плати або інші доходи. Чи треба вказувати їх у декларації?

У разі отримання інших доходів протягом року ніж від отримання підприємницької діяльності, їх також треба вказувати у річній декларації про майновий стан та доходи. Також там треба вказувати і відомості про рухоме та нерухоме майно підприємця. Детальну відповідь ДПСУ читайте тут http://byhgalter.com/pidpriyemec-otrimu ... aci%d1%97/ .

Чи впливають на річну декларацію, показники декларації, що подавалася за перший квартал роботи на загальній системі?

Згідно пункту 177.5.2 ПКУ, новостворені підприємці, або ті, хто перейшов на загальну систему із спрощеної системи оподаткування, повинні подати до податкової служби декларацію з податку на доходи фізичних осіб за результатами першого кварталу роботи. Фактично подання цієї декларації потрібно лише для визначення авансових платежів з ПДФО.
Тобто декларація за перший квартал ніяк не впливає на річну декларацію. Тобто у річній декларації про майновий стан та доходи підприємець на загальній системі відображає показники за весь рік не зважаючи на першу квартальну декларацію.

Які таблиці та додатки має заповнити підприємець на загальній системі оподаткування

В нашому прикладі, підприємець не отримує інших доходів ніж від провадження підприємницької діяльності (наприклад заробітну плату). Також він не має у власності рухомого та нерухомого майна. Відповідно, такий ФОП заповнює:
Розділ І «Загальні відомості»
Розділ ІІІ «Доходи, отримані фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності».
Розділ V «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб».
Додаток 5 «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності».
От і все. Якщо підприємець у звітному році також мав і інші доходи ніж від підприємницької діяльності, або має у своїй власності рухоме чи нерухоме майно, він також заповнює й інші розділи декларації та додатки.

Основні моменти заповнення річної декларації про майновий стан та доходи

1. Дані у декларацію переносяться з книги обліку доходів та витрат ФОа на загальній системі. Як її правильно заповнити читайте у статті Як заповнити книгу обліку доходів та витрат для підприємця на загальній системі оподаткування. Детальний приклад. Також читайте цю тему на форумі kniga-obliku-na-zagalniy-sistemi-t58.html .
2. Декларація складається з восьми розділів, що подаються на двох двосторонніх аркушах формату А4, та семи додатків до декларації, які подаються на одно- та двосторонніх аркушах формату А4 та містять розрахунки окремих видів доходів (витрат). Така вимога прописана у пункті 1 Розділу ІІ Наказу №1395.
3. У декларації сім додатків, кожен з яких заповнюється тільки в окремих випадках. Треба подавати тільки ті додатки, в яких підприємець заповнює показники. Пусті додатки подавати не треба. (пункт 2 Розділу ІІ Наказу №1395).
4. Пусті рядки річної декларації прокреслюються, якщо інше прямо не передбачено у самій формі декларації. (пункт 3 Розділу ІІ Наказу №1395).
5. Цифри у декларації та додатках до неї проставляються у гривнях з копійками. Вказане правило не застосовується до Розділу І декларації «Загальні відомості».

Особливості заповнення додатку 5 до річної декларації про майновий стан та доходи

Дані у додаток 5 до річної декларації переносяться з книги обліку доходів та витрат наступним чином:
Колонка 3 додатку 5 = графа 3 книги обліку доходів та витрат.-
Колонка 4 додатку 5 = графа 6 книги обліку доходів та витрат.
Колонка 5 додатку 5 = графа 9 книги обліку доходів та витрат.
Колонка 6 додатку 5 = графа 10 книги обліку доходів та витрат.
Колонка 7 додатку 5 = графа 12 книги обліку доходів та витрат.

Дані для заповнення декларації з книги обліку доходів та витрат

За результатами звітного року підприємець має наступні показники у книзі обліку доходів та витрат:
Изображение

Ітого маємо у 9 місяцях підприємець мав чистий дохід, а у 3 місяцях він зовсім не працював та не отримував дохід. Це дуже важливо, оскільки від цього залежать подальші розрахунки.
Вартість торгового патенту (збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності) за рік складає 2000 грн. (цифра умовна). Вартість патенту не включається до витрат підприємця та не відображається у книзі обліку доходів та витрат. Натомість на вартість торгового патенту ФОП має право зменшити свій ПДФО за результатами подання річної декларації про майновий стан та доходи.
У декларації за минулий рік підприємець визначив для себе авансові платежі в розмірі 6 000 грн., які сплачував за 4 рази (4*1500 грн.) рівними частинами відповідно до пункту 177.5.1 ПКУ.
Станом на 01 січня звітного року була встановлена мінімальна заробітна плата в розмірі 1073 грн.
Підприємець в нашому прикладі не має у своїй власності нерухомого чи рухомого майна. Тому він не заповнює Розділи VII та VIII декларації.

Приклад заповнення річної декларації про майновий стан та доходи підприємцем на загальній системі оподаткування

Приклад заповнення річної декларації про майновий стан та доходи у форматі xls ви можете скачати тут. А можете нічого не качати, а подивитись прямо на сайті.
Приклад заповнення основної таблиці декларації.
Изображение

Приклад заповнення додатку 5 до декларації.
Изображение


Розшифровка показників прикладу декларації


Заповнення Розділу І додатку 5 річної декларації

Показники у Розділі І додатку 5 річної декларації про майновий стан та доходи підприємця на загальній системі повністю потрапляють туди з книги обліку доходів та витрат. Докладніше про це було вище.

Заповнення Розділу ІІ додатку 5 річної декларації

Рядок 01 «Розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу»: визначається шляхом ділення колонки 7 Розділу І додатку 5 на кількість місяців, протягом яких були отримані доходи. В нашому прикладі, підприємець протягом трьох місяців у році не отримував доходу. Інші місяці він отримав дохід. Таким чином колонку 7 Розділу І додатку 5 декларації ділимо на 9 та отримуємо 84 000 / 9 = 9 333,33 грн.
Рядок 02: в нашому прикладі сума середньомісячного доходу не перевищує 10 мінімальних заробітних плат, встановлених на початок звітного року (1073 * 10 = 10730 грн.). Тому рядок 02 залишається порожнім.
Рядок 03: 9 333,33 * 9 * 15% = 12 600 грн.
Рядок 04 «Сума збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності, сплаченого платником податку протягом звітного (податкового) періоду»: протягом року підприємець на загальній системі придбавав торговий патент за 2000 грн., тому він має право зменшити суму ПДФО до сплати на суму торгового патенту.
Рядок 05: 12 600 – 2 000 = 10 600 грн.
Рядок 06: у річній декларації за попередній рік підприємець визначив суму авансових платежів в розмірі 6000 грн. Ця сума і вказується у рядку 06 додатку 5 декларації.
Рядок 07.1: 10 600 – 6 000 = 4 600 грн. Річна сума податку на доходи фізичних осіб до сплати до бюджету зменшується на суму авансових платежів, які були сплачені підприємцем протягом року.
Рядок 08 «Розмір квартальних авансових платежів з податку, що підлягають сплаті до бюджету у наступному за звітним році (рядок 03 х 25 %)»: 12 600 * 25% = 3 150 грн. Саме цю суму підприємець повинен буде сплачувати у наступному році у вигляді авансових платежів 4 рази до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада. Всього за рік у він сплатить авансом 3 150 * 4 = 12 600 грн., тобто стільки ж, скільки він сплатив у попередньому році.

Заповнення Розділів ІІІ та V основної декларації

Заповнення Розділів ІІІ та V основної декларації дуже просте. Дані у таблиці переносяться з додатка 5 (у відповідних графах є підказки, показники з яких граф додатка 5 ставити у таблиці основної декларації). На їх заповненні зупинятися докладніше навіть не варто.


Відповідальність за неподання або за неправильне заповнення річної декларації про майновий стан та доходи

Відповідальність за неподання або несвоєчасне поданні річної декларації з податку на доходи фізичних осіб для приватного підприємця на загальній системі оподаткування передбачена статтею 120 Податкового кодексу. Неподання або несвоєчасне подання декларації тягне за собою накладення штрафу в розмірі 170 грн.

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 46 раз.

Re: Заповнити річну декларацію про майновий стан та доходи (ФОП на загальній системі)

Сообщение loginza1055 » 25 дек 2012, 11:39

Добрый день!
А если предприниматель зарегистрировался в апреле, деятельности не вел, и декларацию за 1й квартал не подал?
За год подаем нули - это ясно, но что делать с квартальным? будет штраф?

loginza1055
 
Сообщения: 2
Зарегистрирован: 25 дек 2012, 11:38
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Re: Заповнити річну декларацію про майновий стан та доходи (ФОП на загальній системі)

Сообщение bykashka » 25 дек 2012, 12:04

loginza1055, за квартальную будет штраф по статье 120 Налогового кодекса

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 46 раз.

Re: Заповнити річну декларацію про майновий стан та доходи (ФОП на загальній системі)

Сообщение loginza1055 » 27 дек 2012, 09:50

А есть ли какие-то поблажки для предпринимателей в 2012 году? Я слышала, что в 2012 штрафовать не будут за нарушения, или это касается другой области?

loginza1055
 
Сообщения: 2
Зарегистрирован: 25 дек 2012, 11:38
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Re: Заповнити річну декларацію про майновий стан та доходи (ФОП на загальній системі)

Сообщение bykashka » 27 дек 2012, 13:01

это касается плательщиков единого налога

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 46 раз.

Re: Заповнити річну декларацію про майновий стан та доходи (ФОП на загальній системі)

Сообщение basseema » 16 янв 2013, 22:07

Подскажите, пожалуйста, я зарегистрировалась предпринимателем 18 апреля 2012(общая система). Торговый патент приобретен с 1 мая и торговля начата 1 мая. Я работала май, июнь,июль...и т.д. октябрь включительно, 1 ноября патент сдала. регистрацию не прекращала. В додатке 5 к годовой декларации сколько месяцев я должна учитывать при определении среднемесячного годового облагаемого дохода(строка 01 раздела II)? Нужно ли считать апрель и ноябрь, декабрь? Или только те, в которых была торговая деятельность? 9 месяцев или 6 месяцев? Буду очень благодарна за быстрый ответ.

basseema
 
Сообщения: 6
Зарегистрирован: 08 сен 2012, 06:05
Благодарил (а): 2 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Re: Заповнити річну декларацію про майновий стан та доходи (ФОП на загальній системі)

Сообщение Miss » 18 янв 2013, 00:13

Добрый день!
Скажите, пожалуйста, ФОП, 3 группа на едином налоге (5%) сдаёт "Декларацію про майновий стан і доходи" за 2012 год? Если да, то какой граничный срок сдачи?
Спасибо!!!

Miss
 
Сообщения: 9
Зарегистрирован: 08 янв 2013, 13:27
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Re: Заповнити річну декларацію про майновий стан та доходи (ФОП на загальній системі)

Сообщение bykashka » 19 янв 2013, 17:01

basseema, ответ на ваш вопрос написан в статье в первом сообщении темы. Вы ее читали вообще? Делится на количество месяцев, в которых был получен доход.

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 46 раз.

Re: Заповнити річну декларацію про майновий стан та доходи (ФОП на загальній системі)

Сообщение bykashka » 19 янв 2013, 17:03

Miss, как плательщик единого налога вы не должны сдавать эту декларацию. Но возможно, вы должны ее сдавать как обычное физическое лицо. Почитайте эту статью http://byhgalter.com/yak-zapovniti-rich ... hnix-osib/

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 46 раз.

Re: Заповнити річну декларацію про майновий стан та доходи (ФОП на загальній системі)

Сообщение nutla » 20 янв 2013, 15:10

Подскажите пожалуйста, а если у меня по книге учета доходов и расходов чистый доход получается с минусом (расходы больше доходов) как мне заполнять додаток 5?

nutla
 
Сообщения: 2
Зарегистрирован: 20 янв 2013, 15:07
Благодарил (а): 0 раз.
Поблагодарили: 0 раз.

Быстрый ответ

Підказка: за допомогою цих кнопок можна швидко застосувати стилі до виділеного тексту.
Смайлики
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
   
След.

Вернуться в Загальна система оподаткування

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 0

Loading...