Форум про оподаткування, бухгалтерський облік та звітність в Україні

Форум для бухгалтерів, приватних підприємців та юристів

Земельний податок за землю під будівлею, якщо документи на землю не оформлені


Обговорення рішень судових органів різних інстанцій по найбільш резонансним та інтересним справам...

Земельний податок за землю під будівлею, якщо документи на землю не оформлені

Сообщение bykashka » 10 авг 2012, 22:46

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
10 січня 2012 р. справа № 2а/0570/22300/2011


ОСОБА_3 зареєстрований фізичною особою –підприємцем виконавчим комітетом Донецької міської ради 28.03.2005р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання – АДРЕСА_1, свідоцтво про державну реєстрацію серії НОМЕР_3

Відповідно до ст. 2 Закону України від 04.12.1990 №509-ХІ «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

19.11.2006р. ОСОБА_3 придбав (прийняв у власність) у ТОВ «Вєра» будівлі загальною площею 1666,8 м.кв., а саме: будівлю профілакторію, будівлю котельної, будівлю підсобних цехів, будівлю АЗС, диспетчерську, що знаходяться за адресою м. Донецьк, вул. Акопяна, б.57.

Судом встановлено, що попередній власник зазначених будівель ДП Донецьке АТП 11462 ВАТ «Донецькавтотранс» користувався земельною ділянкою площею 9756 кв.м. на підставі договору від 30.06.1995 року між підприємством та Донецькою міською радою.

Як було визначено договором землекористувач ДП Донецьке АТП 11462 ВАТ «Донецькавтотранс» не звільнялося від сплати земельного податку та зобов’язано було вносити визначену законом плату.

Крім того, відповідно до листа «Єдиного дозвільного центру» Донецької міської ради від 04.03.2011 року №220 на адресу ОСОБА_3, його заява щодо передання земельної ділянки у власність знаходиться на розгляді у центрі.

У відповідності до вимог п.58.1 ст.58, п.286.5 ст.286 ст.14 Податкового кодексу України ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька було вручено ФОП ОСОБА_3 податкове повідомлення форми «Ф» ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька від 10.06.2011р. №0087661730 на суму 22381,20 грн. Податкове повідомлення було отримано ФОП ОСОБА_3 29.06.2011р.

Зазначене повідомлення-рішення було оскаржено ФОП ОСОБА_3 у ДПА в Донецькій області. За результатами розгляду скарги було збільшено податкове зобов'язання, визначене в податковому повідомленні від 10.06.2011р. № НОМЕР_2 на 14634,04 грн.

За рішенням ДПА України про результати розгляду повторної скарги від 23.09.2011р. №1217/7/10-2315, було залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька від 10.06.2011р. №0087661730 із врахуванням рішення ДПА у Донецькій області від 22.08.2011р.

Згідно із п. 286.5 ст. 285 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Крім того, відповідно до пп.54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Відповідно до п. 5 статті 120 Земельного Кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) при переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда.

У частинах 1, 2 статті 125 ЗК (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Статтею 126 цього Кодексу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Питання переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю, споруду, що розміщені на ній, регулюється статтями 120 Земельного Кодекс та 377 Цивільного кодексу України.

Нинішня редакція цих норм чітко встановлює, що до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені.

Водночас стаття 120 Земельного Кодексу і в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, не давала підстав для іншого розуміння її змісту.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач виходив із того, що право власності чи право користування земельною ділянкою виникає лише після державної реєстрації документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, а також державної реєстрації договору оренди.

Проте, суд не погоджується з такими доводами, оскільки цей висновок є наслідком помилкового застосування норм права: позивач надає перевагу положенням статтей 125, 126 Земельного Кодексу, які регулюють випадки набуття права власності чи права користування на земельну ділянку, як окремий об’єкт. Ці норми щодо спірних відносин є загальними.

У той же час, вважає суд, перевагу мають спеціальні норми, що регулюють випадки набуття права власності на землю чи права користування нею внаслідок придбання споруди, розміщеної на земельній ділянці, за наведених обставин, – стаття 120 Земельного Кодексу та стаття 377 Цивільного кодексу України.

Щодо доводів позивача про невірність вирахування ДПІ у Пролетарському районі м. Донецька розміру земельного податку, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи вбачається, що розрахунок земельного податку, відповідно до довідки №Ю-605/2002 від 29.11.2002 року був зроблений Донецьким міським управлінням земельних ресурсів за кадастровим номером 1410138300:00:018:0003.

Таким чином, виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку про правомірність нарахування ФОП ОСОБА_3 земельного податку в зазначеному розмірі.

Аватара пользователя
bykashka
 
Сообщения: 537
Зарегистрирован: 28 янв 2012, 19:08
Благодарил (а): 19 раз.
Поблагодарили: 46 раз.

Быстрый ответ

Підказка: за допомогою цих кнопок можна швидко застосувати стилі до виділеного тексту.
Смайлики
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
   
  • Також варто ознайомитися з наступними темами
    Ответы
    Просмотры
    Последнее сообщение

Вернуться в Судова практика

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1